Od połowy kwietnia należę do bardzo wąskiej grupy użytkowników Windows Phone z moim Samsung Omnia 7. Decydującym czynnikiem o zakupie była elegancka i innowacyjna powierzchnia, która moim zdaniem jest teraz nieco przestarzałym interfejsem iPhone'a oraz dopracowane estetycznie skórki Androida. Ale piękno pojawia się w oku patrzącego i niektórzy mogą się ze mną nie zgodzić w tej kwestii.

Bezsporne jest jednak, że pierwsza wersja Windows Phone znacznie odstaje od dwóch głównych konkurentów pod względem funkcji. Nie kupiłbym Omnia 7 bez aktualizacji Mango, która była już w perspektywie, która faktycznie zamyka największe luki funkcjonalne.

Do przewidzenia: smartfon dobrze mi służył przez ostatnie kilka miesięcy. Windows Phone 7 jest całkowicie stabilny, a korzystanie z systemu operacyjnego jest po prostu przyjemnością. Niemniej jednak dwa dni temu pomogłem trochę zaktualizować mango. Instalacja na mojej niemarkowej Omnii 7 działała bez zarzutu i po dobrej godzinie urządzenie po raz pierwszy uruchomiło się z Mango.

Nikt tak naprawdę nie wie, jaka jest oficjalna nazwa Mango. Na pewno nawet nie Microsoft. Windows Phone 7.5 jest wymieniany raz po raz - co byłoby więcej niż uzasadnione ze względu na liczne nowe funkcje, ale wersja 7.1 w ustawieniach urządzenia, a także dla programistów. Dlatego wciąż nazywamy to mango. Poniżej znajduje się raport z doświadczeń z nowym systemem operacyjnym.

Ekran główny i kafelki na żywo

Po uruchomieniu żywe kafelki, które zdobią ekran główny, pojawiają się na czerwono – niezależnie od tego, co wcześniej ustawiłeś. Wolę wrócić do jasnoniebieskiej optyki poprzez ustawienia, która bardzo dobrze prezentuje się na wyświetlaczu AMOLED. Ważniejsza niż kolor jest jednak lepsza wydajność: jeśli dotkniesz kafelka, zarówno aplikacje specyficzne dla systemu operacyjnego, takie jak poczta e-mail, jak i aplikacje innych firm, są ładowane szybciej - przynajmniej emocjonalnie. Oczywiście może być też tak, że Microsoft sprytnie przekręcił animacje. Ale inni użytkownicy mango również zgłaszają wyższą prędkość.

Po aktualizacji znów działał Live Tile Foursquare, co oznacza, że wyświetlało się nie tylko logo, ale także ranking moich znajomych. W międzyczasie to zadziałało, ale nie w ciągu ostatnich kilku tygodni - znany problem. Microsoft najwyraźniej zmienił implementację Live Tiles i wzmocnił mechanizm aktualizacji. Mam nadzieję, że przyniesie to owoce w dłuższej perspektywie.

Wygodnie, aplikacje od zewnętrznych programistów mogą teraz również umieszczać wiele kafelków na ekranie głównym. Jest to bardzo praktyczne, na przykład w przypadku Evernote, który jest już dostępny w wersji 2.0 zoptymalizowanej pod kątem Mango. Każdą notatkę można przypinać i otwierać bez żadnych objazdów. To samo dotyczy szablonów. Miejmy nadzieję, że więcej programistów będzie korzystać z tej funkcji w przyszłości. Praktyczne byłoby na przykład przypięcie niektórych wyszukiwań na Twitterze. Podobno już działa w nowej aplikacji eBay – oczywiście z wyszukiwaniem produktów – ale jeszcze go nie testowałem.

Na mojej liście aplikacji, która jest coraz dłuższa, która pojawia się po przesunięciu od prawej do lewej obok ekranu głównego, mogę teraz łatwiej nawigować. Umożliwia to wyszukiwanie aplikacji i przeskakiwanie do pierwszych liter na ekranie - bardzo praktyczne.

Przełącznik zadań

173021.png

Mango wreszcie zapewnia powierzchnię do szybkiej zmiany programu: zamiast zawsze przechodzić przez ekran główny, możesz wyświetlić swoje ostatnie pięć programów, naciskając i przytrzymując strzałkę wstecz. Jeśli dotkniesz miniatury, która pokazuje ostatni zapisany stan, Windows Phone przełączy się na odpowiedni program.

Richtig gut funktioniert das aber nur bei den OS-eigenen Anwendungen wie Odtwarzacz multimedialny und bei Apps von Drittherstellern, die vom Entwickler bereits als Mango-Version veröffentlich wurden. Facebook und Twitter gehören bislang nicht dazu. Sie werden neu initialisiert, wenn man zu ihnen springt. Insgesamt ist der Przełącznik zadań aber eine willkommene Neuerung.

Dass man geöffnete Programme nicht über eine Schaltfläche schließen kann, ist zwar etwas gewöhnungsbedürftig, passt aber zum Gesamtkonzept von Windows Phone. Apps sind darauf vorbereitet, bei knappem Hauptspeicher aus dem RAM entfernt zu werden. Bislang hat das, auch jetzt mit dem Przełącznik zadań, offenbar gut geklappt.

Odtwarzacz multimedialny

Bardzo często używam Omnia 7 jako odtwarzacza wideo podczas półgodzinnej podróży komunikacją miejską do pracy. Przez większość czasu korzystam z treści nagranych za pomocą Save.TV. Do tej pory pojawiły się z tym dwa problemy: z jednej strony filmy nie były wyświetlane na pełnym ekranie i nie można było ich skalować, z drugiej nie było możliwości szybkiego przewijania do przodu lub do tyłu za pomocą paska postępu. Zawsze trzeba było używać przycisków.

Oba niedociągnięcia zostały teraz wyeliminowane: możesz szybko przeskoczyć do żądanego punktu za pomocą paska postępu, a zawartość ekranu można przeskalować do pełnego ekranu za pomocą przycisku. Niestety, Windows Phone nie zapamiętuje tego ustawienia, to znaczy, jeśli wideo zostanie przerwane i używana jest inna aplikacja, trzeba ponownie kliknąć przycisk pełnego ekranu - ale to jest tolerowane. Nawiasem mówiąc, filmów wideo z Zune Marketplace nadal nie można wypożyczać ani kupować. To działa tylko z muzyką. Nawet ryczałt na muzykę nie dotarł do tej pory z sąsiednich krajów europejskich do Niemiec.

Microsoft wyeliminował również słaby punkt w odtwarzaniu muzyki: przyciski sterujące do odtwarzania oraz do przodu i do tyłu, które są wyblakłe po naciśnięciu regulatora głośności, gdy jesteś w innym programie, są teraz większe. Możesz bez problemu uderzyć je palcem.

Przeglądarka

Jeśli chodzi o surfing, Mango wprowadza wiele innowacji, ale nie wszystkie są przekonujące, a niektóre wręcz denerwujące. Ale zacznijmy od pozytywów: plusem jest niewątpliwie silnik Internet Explorer 9, który zastępuje przestarzałą bazę kodu IE 7-coś. Surfowanie przez WLAN i 3G jest znacznie szybsze i płynniejsze. Ponadto witryny takie jak Gmail wyglądają znacznie lepiej w przeglądarce zgodnej z HTML 5. Wraz z silnikiem IE9 pojawił się również nowy, znacznie szybszy silnik JavaScript. Umożliwia to np. płynne wyświetlanie galerii. Do tej pory obraz otwierał się z wahaniem.

Z mojego punktu widzenia Microsoft całkowicie się myli, jeśli chodzi o interfejs przeglądarki: usunięcie paska tworzy więcej miejsca na małym ekranie smartfona, ale tylko pasek adresu i przycisk przeładowania można znaleźć w pozostałym elemencie na stronie na dole. Przyciski, których często używam do wywoływania ulubionych i wyświetlania wszystkich otwartych kart, są dostępne tylko z menu - więc potrzebujesz jeszcze jednego kliknięcia. Microsoft uzasadnia to (podobno i miejmy nadzieję) anonimowo zebranymi danymi, z których wynika, że oba przyciski były rzadko używane. Niestety mnie to nie dotyczy i muszę żyć z tym znaczącym ograniczeniem użyteczności.

Tethering

W ciągu ostatnich kilku tygodni okazało się, że wbrew wcześniejszym deklaracjom Microsoftu, Mango obsługuje tethering, czyli udostępnianie połączenia internetowego innym urządzeniom. Ale nic z tego nie widać na mojej Omnia 7. Niektóre nowe smartfony HTC i Samsung mają już tę funkcjonalność. Według Redmonderów ta funkcja zależy od określonych sterowników modułu radiowego i woli operatora sieci. Obecnie staje się jasne, że tethering można aktualizować za pomocą aktualizacji oprogramowania. Brakuje jednak jasnej komunikacji. W każdym razie pewne jest, że chciałbym mieć tę funkcję, a mój operator sieci O2 nie ma tu nic do zaraportowania, ponieważ jest to urządzenie niemarkowe. Jestem ciekaw, jak sprawy potoczą się dalej.

Wniosek pośredni

Abgesehen vom Layout des Przeglądarkas hat Mango in den ersten beiden Tagen überzeugt. Die Software zeigt sich bislang vollkommen stabil. Viele Features bringen einen deutlichen Fortschritt. Fortsetzung folgt …

P.S.: Niestety Microsoft nadal nie zdołał wprowadzić sposobu robienia zrzutów ekranu – duży minus z punktu widzenia redaktora. Dlatego obrazy muszą być sfotografowane z wyświetlacza.

Tags:
Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment