Jaki telefon kupić? Najważniejsze cechy i parametry

Wymiana smartfonu na nowy zawsze jest ekscytującym doznaniem. Mów, co chcesz. Widziałem, jak wymienia je młodzież, dorośli i seniorzy, jak robią to studenci i prezesi. Dla każdego z nich jest to jakiś krok w nieznane: oto urządzenie tak podręczne jak zegarek ma zostać wymienione na coś innego. Jak będzie działać? Czy się w tym wszystkim połapię? A w końcu zadają sobie pytanie:

No dobrze, ale jaki telefon kupić, aby być zadowolonym?

Operatorom komórkowym pięknie udała się co najmniej jedna rzecz: zakorzenić w głowach ludzi, że smartfon wymienia się co dwa lata. Naturalnie sami nadal świetnie o to dbają, a widać to, gdy kończy się dwuletni okres umowy. Nawet osoby nie związane abonamentem często myślą o dwuletnim urządzeniu jako o czymś, co trzeba wymienić.

Sam również przyzwyczaiłem się do takiego sposobu myślenia, choć ze względów praktycznych. Chodzi głównie o dobrodziejstwa, jakie niosą ze sobą nowsze wersje systemu Android. Bardzo je lubię i cenię. Gdy przez chwilę poużywam takiej nowinki technicznej, to widzę, o ile wygodniejsze i przyjemniejsze byłoby używanie nowszej maszyny, dla której nową wersję Androida wydał producent lub można ją znaleźć w Internecie.

Zobacz też: Jaki powinien być idealny smartfon do gier?

Jednak bez względu na okoliczności, niezależnie od tego, że po 6 miesiącach, czy też po 6 latach, trzeba wreszcie rozstać się z poczciwym telefonem i wymienić go na nowe cudo. Na jakie?

W tym poradniku postaram się, abyś przestał myśleć o telefonie jak o nazwie, do której się przywiązałeś. W naszym kraju jest kilka bardzo popularnych marek tych urządzeń, kilka niszowych, a także możliwość sprowadzenia sobie egzotycznie nazywającego się sprzętu z Dalekiego Wschodu. Ponieważ niemalże monopolistyczna pozycja kilku producentów sprawia, że ceny ich urządzeń są absurdalnie wysokie, to istnieje ryzyko, iż kupisz ponownie smartfon tej samej marki.

A ten kosztuje zazwyczaj dużo, bardzo dużo lub horrendalnie dużo, ponadto jest zazwyczaj jednym z najnowszych, najbardziej zaawansowanych i zarazem „zbajerowanych” urządzeń. Wiem, że nie każdy takich potrzebuje, a dla wielu seniorów jest to wprost utrapieniem. Dlatego przyjrzyj się razem ze mną, czym tak naprawdę dla Ciebie jest telefon.

Wygląd

Tak, urządzenie do dzwonienia przede wszystkim wygląda. Zanim je usłyszysz, zanim ocenisz możliwości i sprawdzisz szybkość, to widzisz jego ekran i obudowę. I to jest bardzo dobre kryterium, jeśli ma dla Ciebie znaczenie. Potrzebujesz telefonu do dzwonienia, wysyłania SMSów i zaglądania na Facebook, który ma ładnie wyglądać? To kieruj się wyglądem, a cała reszta bez problemu poradzi sobie z Twoimi skromnymi oczekiwaniami (smartfon, który miałby problemy z prawidłowym działaniem aplikacji Facebooka, musiałby kosztować poniżej 200 złotych).

Aparat

Zależy Ci na wspaniałych zdjęciach? Więc sugeruj się aparatem. Czyli czym dokładnie? Jeżeli nie wiesz, jakie cechy wziąć pod uwagę, to kieruj się takimi:

ilość obiektywów – minimum dwa tylne (mało precyzyjny wyznacznik, ale przyjmijmy, że im więcej, tym lepiej)

matryca – niech jeden z tylnych aparatów maco najmniej 12 megapikseli (choć to akurat bardzo niepewne kryterium)

jasność obiektywu – przyjmij, że zadowalające obecnie minimum dla lepszego z nich to f/2.0

zoom – jeżeli rzeczywiście go używasz i zależy Ci na nim. Oczywiście sprawdź, ile razy zdołasz przybliżyć obiekt.

Zobacz, zapytaj, przeczytaj. Jest mniej lub gorzej? To rozważ inny model.

Szybkość działania

Pisząc krótko i dość dokładnie: za szybkość działania smartfonu we wszystkich typowych sytuacjach odpowiada procesor i RAM (rodzaj pamięci). Przyjmijmy teraz, że szybki telefon to taki, w którym coś stukniesz, a to od razu się włącza albo działa. A w wolnym na działanie czy uruchomienie się czegoś trzeba wyraźnie poczekać. A trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że szybki musi być równie wydajny i wtedy, gdy masz uruchomionych 15 innych aplikacji.

Z pamięcią będzie łatwiej: 3 gigabajty RAM da na ogół satysfakcjonujące efekty, a 4 gigabajty i więcej raczej nigdy nie da Ci powodu do narzekania.

Zobacz też: 12 GB RAM w telefonie? Według Samsunga już w przyszłym roku to będzie standard

Niestety z procesorami jest trudniej. Jest ich bardzo wiele i w różnych wersjach. A liczba rdzeni naprawdę nie ma znaczenia (normą jest że niektóre procesory 4-rdzeniowe są znacznie wydajniejsze niż wiele 10-rdzeniowych). A co w takim razie sprawdzi się lepiej:

taktowanie – jeśli ma minimum 2 gigaherce, to będzie dobrze

nazwa – jeżeli jest to Snapdragon 625 lub wyższy model (z większą liczbą), to spodziewaj się naprawdę dobrych i bardzo dobrych osiągów. Im wyżej, tym będzie lepiej.

Jeśli jednak nie jest to procesor Qualcomm Snapdragon, to sugeruj się choćby właśnie taktowaniem. Nazewnictwo u innych producentów jest takie, że czasami trudno za nim nadążyć.

Pojemna pamięć

Czyli tak zwana pamięć flash. To właśnie ona pozwala Ci gromadzić zdjęcia, filmy czy muzykę bez konieczności pozbywania się jej z urządzenia. Fakty są takie, że w znakomitej większości przypadków jej wielkość jest bez znaczenia. Czemu?

Nie potrafiłbym wskazać z głowy urządzenia, które mam mało pamięci wewnętrznej i nie da się jej rozbudować poprzez włożenie karty pamięci. Tak, karta pamięci, którą kupisz za naprawdę niewielkie pieniądze, będzie działać tak samo, jak pamięć wewnętrzna urządzenia. Zdjęcia będą się zapisywać właśnie na niej, a Ty nadal będziesz mieć do nich swobodny dostęp.

Najpewniej minimalna wielkość pamięci wewnętrznej, na jaką trafisz, to 32 gigabajty. Szału nie ma, ale tragedii też nie. Są jeszcze urządzenia na rynku z taką pamięcią i bez możliwości zastosowania karty pamięci. Jednakże te 32 gigabajty (w praktyce: około 25 gigabajtów) i tak wystarcza na to, by kopiować na komputer lub usuwać zdjęcia dopiero za pół roku.

Bateria

Tu sprawa jest prosta: im masz większą do wyboru, tym dłużej Twoje urządzenie będzie działać na jednym ładowaniu. Oczywiście bardzo duże baterie sprawiają, że i telefon robi się duży oraz ciężki. Jednakże jakieś standardy tu obowiązują.

Jeżeli kupisz smartfon, którego bateria ma mniej niż 3000 mAh (czyli miliamperogodzin) pojemności, to licz się z tym, że może nie wytrzymać do wieczora. No jasne, że wielkość wyświetlacza, jego jasność, rozdzielczość i to, jak często go włączasz i co działa na telefonie mają bardzo duże znaczenie dla tempa zużywania energii. Jednakże większość osób użytkuje telefony w typowy sposób i o takich tu piszemy. 4000 mAh to co najmniej doba swobodnego używania, zazwyczaj półtorej, a może uda się i dwie.

Masz dość częstego ładowania? To powinieneś skupić się właśnie na baterii. A jeżeli zależy Ci na innych właściwościach nowego smartfonu, to już wiesz, jak się zabrać za jego zakup.

Minimalne parametry telefonu. Oto co musi mieć smartfon w 2023 roku, aby się nie męczyć

Parametry telefonu to bez wątpienia jeden z tych elementów, na które trzeba zwracać największą uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Wiele osób chce zapłacić możliwie niedużą kwotę za smartfona, a jednocześnie móc z niego komfortowo korzystać. Wyjaśniamy, na jakie parametry telefonu powinien mieć model, by nie stać się powodem ciągłych frustracji.

Parametry telefonu w 2023 roku – zwróć uwagę na te elementy

2022 rok dobiega końca, więc wybierając nowy smartfon, warto już myśleć o tym, jakie wymogi powinien spełniać w kolejnych 12 miesiącach. Przedstawimy wam, czym powinien charakteryzować się telefon do podstawowych zastosowań, który jednocześnie będzie przyzwoicie działał. Oczywiście przy ostatecznym wyborze smartfona trzeba pamiętać, że dla każdego komfortowe korzystanie z telefonu będzie czymś nieco innym, a na płynność działania urządzenia mają wpływ nie tylko parametry telefonu, ale też optymalizacja oprogramowania.

Wyświetlacz

W niedrogich smartfonach wciąż standardem są ekrany IPS o przekątnej ok. 6-6,5″ i rozdzielczości HD+. Szukając telefonu za kilkaset złotych, trzeba być na to przygotowanym. Jeśli ktoś do tej pory nie korzystał z wyświetlacza wyższej klasy i używa smartfona do podstawowych zadań, raczej nie będzie mu to przeszkadzało. Gdybyście stanęli przed wyborem pomiędzy lepszą rozdzielczością (FullHD+) a wyższą częstotliwością odświeżania ekranu (90 Hz), wybierzcie rozdzielczość. Wszystkie wyświetlane treści będą przyjemniejsze dla oka, natomiast wysokie odświeżanie w tanich telefonach nie zawsze działa dobrze.

Pamięć operacyjna (RAM)

fot. Liam Briese/Unsplash

W sprzedaży jest sporo smartfonów wyposażonych w 2-3 GB RAM-u. Mało tego – sklepy z elektroniką wciąż oferują modele, które mają tylko 1 GB tej pamięci. Takich urządzeń zdecydowanie należy unikać. Do 4 GB RAM-u w smartfonie trzeba dopłacić naprawdę niewiele, a komfort korzystania z telefonu będzie znacznie większy. Można przyjąć, że 4 GB pamięci operacyjnej to rozsądne minimum w 2023 roku (oczywiście w przypadku smartfonów z Androidem). Jeśli jednak mamy możliwość, to do większej liczby GB RAM-u przeważnie warto dopłacić.

Pamięć wewnętrzna

fot. Jonas Leupe/Unsplash

Istotną cechą smartfona niewątpliwie pozostaje jego pamięć wewnętrzna. Wiele tu zależy od indywidualnych potrzeb, jednak dobrze, by telefon miał jej przynajmniej 64 GB. Pamiętajmy, że część pamięci zajmuje sam system, a poszczególne aplikacje wraz z kolejnymi aktualizacjami stają się coraz większym obciążeniem. Nie wszystkie pliki da się łatwo przenieść na kartę pamięci. W przypadku pamięci wewnętrznej znaczenie ma też jej typ – lepiej wybrać UFS, niż eMMC.

System operacyjny

fot. Guido Coppa/Unsplash

Nie ma sensu kupować smartfona, który od razu będzie przestarzały. Nawet wśród najtańszych telefonów bez trudu znajdziemy modele z Androidem 12 i to na tych urządzeniach warto skupić się w pierwszej kolejności w 2023 roku. Osobną kwestią jest nakładka producenta. Dawniej uważano, że w tanich smartfonach najlepiej postawić na możliwie czystego Androida, jednak obecnie oprogramowanie producentów telefonów potrafi być na tyle dobrze zoptymalizowane, że nie warto się go specjalnie obawiać.

Akumulator i inne elementy

fot. Tyler Lastovich/Unsplash

Szczegóły związane z akumulatorem to niewątpliwie istotne parametry telefonu. Dobrze, aby smartfon w 2023 roku miał baterię o pojemności przynajmniej ok. 4000 mAh. Istotnym elementem jest również szybkość ładowania, lecz w przypadku niedrogich urządzeń musimy liczyć się z tym, że sprzęt będzie ładował się dosyć długo. Jeśli mamy wybór, lepiej wybrać np. 18 W, niż 10 W. Warto też zwrócić uwagę na to, czy smartfon ma NFC oraz gniazdo słuchawkowe, jeśli zależy nam na ich obecności.

Tanie telefony na 2023 rok – nasze propozycje

Na koniec mamy dla was kilka propozycji niedrogich smartfonów. Wybraliśmy modele, których specyfikacje oraz opinie użytkowników świadczą o tym, że można z nich komfortowo korzystać. Oczywiście trzeba pamiętać, że to propozycje głównie do podstawowych zastosowań: dzwonienia, wysyłania i odbierania wiadomości, korzystania z aplikacji społecznościowych i przeglądarki. Fani gier, filmów w wysokiej rozdzielczości oraz entuzjaści mobilnej fotografii nie będą usatysfakcjonowani z wymienionych sprzętów.

Motorola Moto E22 i G22

Moto E22 to nowość na polskim rynku i nie doczekała się jeszcze zbyt wielu recenzji i opinii. Specyfikacja jak na bardzo tani smartfon wygląda jednak dosyć zachęcająco. Mamy tu ekran IPS o przekątnej 6,5″ (HD+, 90 Hz), procesor MediaTek Helio G37, Androida 12, 4 GB RAM-u, 64 GB pamięci wewnętrznej oraz akumulator 4020 mAh. Nie zabrakło odporności na zachlapanie, o której świadczy certyfikat IP52. Bardzo podobną specyfikację (choć z bardziej pojemną baterią i rozbudowanym zestawem aparatów) ma Moto G22, którą dostaniemy w identycznej cenie.

OPPO A17

Ten smartfon OPPO to kolejna niedroga propozycja. Najważniejsze elementy specyfikacji tego modelu to ekran 6,56″ (HD+), procesor MediaTek Helio G35, Android 12, 4 GB RAM-u, 64 GB pamięci wewnętrznej, a także akumulator o pojemności 5000 mAh. Do podstawowych zastosowań taki smartfon spokojnie powinien wystarczyć, choć szkoda, że producent zastosował przestarzałe micro USB.

POCO M5

POCO M5 to kolejny telefon, który kosztuje zauważalnie poniżej 1000 zł, a oferuje przyzwoite parametry. 6,58″ wyświetlacz FullHD+ 90Hz, procesor MediaTek Helio G99, 4 GB RAM-u, 128 GB pamięci wewnętrznej, Android 12 i bateria 5000 mAh – właśnie tym charakteryzuje się omawiany smartfon. Przeciętny użytkownik powinien być z niego zadowolony.

Inne tanie smartfony, którymi warto zainteresować się w 2023 roku, to realme C33, Samsung Galaxy A13 oraz TCL 30. Można też rozważyć zakup Motoroli Moto G31 – ten model wprawdzie ma Androida 11, a nie 12, ale za to dysponuje ekranem OLED, co w tej półce cenowej (ok. 800 zł) jest wyjątkową rzadkością.

zdjęcie główne: Jonach Pettrich/Unsplash

Jak wybrać telefon? Poradnik

Jeśli planujesz kupno nowego smartfona w tym roku, to przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik. Dowiesz się w nim jak wybrać telefon niezależnie od ceny. Na co zwracać uwagę? Jakie cechy są najważniejsze w tanich i drogich smartfonach? Krótko i na temat.

Jak wybrać telefon 2018?

Wybór dobrego telefonu niemal zawsze wiąże się z ograniczonym budżetem. Kosztowne flagowce oferują wysoką wydajność, dobre aparaty i działają szybko, ale zazwyczaj traktujemy je w kategorii ciekawostek, bo są zwyczajnie za drogie.

Na szczęście nowoczesne technologie i najnowsze trendy coraz częściej pojawiają się w smartfonach klasy średniej, a nawet niższej. Dobry telefon nie musi być ekstremalnie drogi. Udowodnili to chińscy producenci tacy jak m.in. Xiaomi czy OnePlus, którzy potrafią połączyć szybkie działanie i dobrą funkcjonalność z niewygórowaną ceną.

Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze telefonu? Czy specyfikacja zawsze ma kluczowe znaczenie? Czy ważniejszy jest procesor i pamięć, czy raczej dobrze zoptymalizowany system? Jaki wyświetlacz powinien mieć tani lub drogi smartfon? Czy dobry aparat to cecha wyłącznie smartfonów flagowych? Jakiego czasu pracy oczekiwać? Przeczytaj nasz poradnik by dowiedzieć się co powinien mieć dobry telefon. Polecamy również nasz ranking smartfonów.

Dobry telefon 2018 - na co zwracać uwagę? Poradnik

Dobra bateria

4 dni pracy na jednym ładowaniu? Bez problemu! Zasada jest prosta - jeśli zależy Wam na dobrym, długim czasie pracy, to wybierzcie telefon tani lub ze średniej półki cenowej.

Tanie smartfony zazwyczaj nie muszą być tak eleganckie jak najbardziej prestiżowe flagowce, więc ich obudowy często bywają grubsze i mogą bez problemu pomieścić większe baterie.

Idealnym przykładem jest mało znany w Polsce, ale bardzo godny polecenia smartfon Ulefone Power 3S. Ma akumulator o pojemności aż 6350 mAh, który pozwala nawet na 4 dni typowej obsługi. Mimo to smartfon nie ma złej specyfikacji - dużo pamięci, dobry wyświetlacz, nowy Android z aktualizacją do 8.1, dual SIM i całkiem niezły procesor, a kosztuje 600-650 zł.

Smartfona z dobrą baterią nie trzeba szukać w Chinach. Dość długi czas pracy oferuje np. tani Xiaomi Redmi Note 4 lub Asus ZenFone 4 Max.

Można przyjąć, że duża bateria to taka, która ma pojemność 4000 mAh lub więcej. Zasada jest prosta - im więcej "mAh", tym lepiej.

W telefonach z przedziału 600-1000 zł pojawiają się też funkcje szybkiego ładowania baterii. W droższych modelach za 1500 czy 2000 zł to już standard.

Dobrej baterii (wystarczającej choćby na te 2-3 dni) raczej nie szukajmy w bardzo drogich smartfonach. Mają one bardzo wydajne procesory i są upakowane różnymi technologiami, które wyczerpują baterię w szybkim tempie. Przy okazji mają też smukłe obudowy, w których nie mieszczą się większe akumulatory. Imponują za to czasem ładowania - np. nowsze modele OnePlus 5 i 5T zapełniają baterię w 70-80 minut.

Obudowa, jakość wykonania

Najtańsze telefony zazwyczaj mają obudowę wykonaną z plastiku, często pokrytego warstwą lakieru. Nie jest to złe rozwiązanie. Obudowy z tworzyw sztucznych są lekkie i nie wyginają się przy mocniejszych uderzeniach. Warstwa lakieru może jednak cechować się słabą odpornością na zarysowania.

Nieco droższe budżetowce i smartfony ze średniej-niżeszej półki zazwyczaj wykorzystują obudowy metalowe. Mogą wginać się przy uderzeniach, ale są bardziej odporne na pęknięcia.

Najnowsze trendy są jednak takie, by w średniej-wyższej półce i flagowcach stosować obudowy szklane. Są one najbardziej eleganckie i przyciągają wzrok, ale są najmniej odporne na upadki. Wytrzymałość na zarysowania również nie jest imponująca, dlatego wygląd droższych smartfonów zazwyczaj trzeba „psuć” zakładając plecki ochronne lub inne pokrowce. Wyjątkiem są niektóre droższe smartfony z ceramicznymi obudowami, których odporność na zarysowania jest znacznie wyższa.

Kształt obudowy też gra dużą rolę, choć tutaj wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą bardziej „kanciaste” obudowy, a inni obłe. Warto jednak zwracać uwagę na delikatnie zaokrąglone na krawędziach szkło 2,5D z przodu, które zwiększa komfort obsługi dotykowej i polepsza wygląd smartfona.

Wodoszczelność i pyłoszczelność

Chcesz mieć wodoszczelny telefon? Celuj raczej w górną lub średnią półkę cenową. Wiele flagowców ma już wodoszczelne i pyłoszczelne obudowy. Nie dotyczy to tylko najnowszych modeli, ale również nieco starszych flagowców. Przykładem są np. Galaxy S7, S8, S9, Pixel 2 XL, iPhone 7, 8, X, HTC U11+, LG V30, Sony Xperia XZ2 itp.

Na szczęście wodoszczelność trafia też do znacznie tańszych telefonów. Ma ją np. Samsung Galaxy A3 2017 kosztujący mniej niż 1000 zł.

Niezależnie od ceny warto zwrócić uwagę na to by wodoszczelny smartfon spełniał standard IP67 lub nawet IP68. Dzięki temu prawdopodobieństwo zamoknięcia smartfona po przypadkowym rozlaniu na niego napoju lub wpadnięciu do umywalki jest bardzo małe. Pyłoszczelność jest odrobinę mniej istotna.

Wyświetlacz - rozdzielczość, proporcje i technologia

W tanich smartfonach kosztujących około 400-600 zł wciąż stosowane są najczęściej wyświetlacze HD (720x1280 px) - przykładowo w popularnych modelach Xiaomi Redmi 4A i Redmi 5A. Nie stanowi to problemu jeśli smartfon ma przekątną w okolicach 5 cali (lub mniejszą), ale przy większych wyświetlaczach obraz już nie wygląda tak dobrze.

Od telefonów kosztujących 700 zł i więcej powinniśmy już wymagać wyświetlacza Full HD (FHD 1080x1920 px). Przykładem może być choćby Xiaomi Redmi Note 4 i TP-Link Neffos X1 Max.

Trend na proporcje 18:9

Coraz więcej nowych smartfonów ma też ekrany o wydłużonych proporcjach 18:9 lub jak kto woli 2:1. W tańszych modelach będą one miały rozdzielczość HD+ 720x1440 px, w nieco droższych FHD+ 1080x2160 px, a w smartfonach flagowych 1440x2880 px lub więcej - np. Galaxy S9 ma wyświetlacz 18,5:9 1440x2960 px).

Nie do końca dotyczy to iPhone’ów, które rządzą się swoimi prawami (wersje standardowe, bez „plusa” mają dość skromną rozdzielczość, ale też relatywnie małe ekrany).

Większość telefonów z ekranem 18:9 ma też cieńsze ramki nad i pod wyświetlaczem. Dzięki temu są niższe od ich odpowiedników z wyświetlaczami 16:9.

Dobry smartfon 2018 powinien mieć ekran Full HD, Full HD+ lub lepszy. Trend na ekrany 18:9 może się podobać lub nie. Ja uważam, że smartfony niemal pozbawione ramek to przyszłość.

Technologia wyświetlaczy

W ultra tanich smartfonach kosztujących mniej niż 300-350 zł często spotykane są wyświetlacze LCD w technologii TN. Oferują słabe kąty widzenia i słabej jakości kolory. Powyżej 350 zł powinniśmy już wymagać wyświetlaczy LCD IPS. Ich jakość też różni się znacząco, ale właściwie zawsze jest lepsza od ekranów TN.

Od około 900-1000 zł zaczynają pojawiać się już wyświetlacze AMOLED, zwłaszcza w smartfonach Samsung. Znacznie cześciej pojawiają się one w smartfonach klasy wyższej (flagowcach). Oferują nasycone kolory, bardzo wysoki kontrast i idealną głębię czerni. Co prawda wyświetlacze IPS mogą być nieco jaśniejsze od AMOLED’ów (z pewnymi wyjątkami), ale w ogólnym rozliczeniu technologia AMOLED ma więcej zalet i oferuje atrakcyjniejszy obraz.

Dual SIM i LTE

Nie każdy potrzebuje dwóch numerów telefonicznych w jednym telefonie, ale często bywają one przydatne. Nie trzeba nosić dwóch smartfonów przy sobie, a druga karta możne przydać się jako źródło dodatkowego pakietu internetowego.

Telefony z dual SIM dostępne są w szerokiej gamie cen - od najtańszych, do najdroższych. W klasie średniej i niższej obecnie trudno jest wręcz znaleźć smartfon z Androidem, który nie miał by miejsca dla dwóch kart SIM.

Dual SIM to standard, którego nie musimy zawsze wykorzystywać, ale którego powinniśmy oczekiwać. Ponownie jednak jest to trend, który nie dotyczy iPhone’ów. One nie mają i nigdy nie miały dual SIM. Być może zmieni się to w przyszłości.

Szybka łączność komórkowa LTE to podstawa w każdym dobrym telefonie z 2018 roku. Powinniśmy jej wymagać od każdego smartfona kosztującego 350-400 zł lub więcej. Szybki internet mobilny przydaje się zawsze gdy jesteśmy poza domem lub biurem.

Aparat

Megapiksele w aparacie to nie wszystko. Podobnie jak liczba rdzeni w procesorze, tak również większa liczba pikseli w sensorze aparatu nie zawsze oznacza lepszą jakość zdjęć.

Wiele z najlepszych smartfonów flagowych ma aparaty 12 Mpx (np. Galaxy S9, Pixel 2 XL i iPhone X), które zazwyczaj spisują się lepiej od aparatów 16, czy nawet 23 Mpx z nieco tańszych telefonów. Znacznie ważniejszą rolę gra realna jakość sensora, jakość i jasność obiektywu oraz jakość przetwarzania obrazu przez odpowiednie algorytmy.

Najbardziej wiarygodną odpowiedź na pytanie o jakość aparatu w smartfonach dają ich testy, takie jak te publikowane na benchmark.pl. Zawierają one oryginalne zdjęcia, które możemy obejrzeć w pełnej wielkości i sami ocenić jakość danego aparatu.

Tani smartfon może robić dobre zdjęcia. Przykładem jest choćby Xiaomi Redmi 5, który ma zaskakująco doby aparat 12 Mpx z nagrywaniem Full HD.

Warto zwracać uwagę na jasność obiektywu. Tutaj im mniejsza liczba tym lepiej. W tanich telefonach stosowana jest zazwyczaj optyka f/2.0 - f/2.4, a w drogich znacznie jaśniejsza f/1.5 - f/1.8. Jaśniejszy obiektyw może zapewnić lepszej jakości zdjęcia w słabym świetle.

W nowych smartfonach coraz popularniejszy jest trend na stosowanie podwójnych aparatów tylnych. Zazwyczaj jeden z nich jest szerokokątny, a drugi przybliża obraz (np. zoom optyczny 2x). W niektórych smartfonach Huawei stosowane są aparaty monochromatyczne (czarno-białe) oprócz kolorowych.

Podwójny aparat często wykorzystywany jest też do uzyskania małej głębi ostrości, choć efekt ten da się stworzyć programowo nawet na pojedynczym aparacie.

Jeśli chodzi o nagrywanie filmów, to w najtańszych telefonach poniżej 300-350 zł wciąż znajdziemy wiele modeli nagrywających zaledwie filmy HD 720p. W nieco droższych już najczęstszą rozdzielczością jest Full HD 1080p. Takie filmy spełnią już wymagania wielu osób.

W szeroko pojętej klasie średniej smartfony nagrywają Full HD 30 kl./s lub Full HD 60 kl./s (obraz jest płynniejszy w tych drugich). Coraz więcej „średniaków” zaczyna też oferować nagrywanie filmów 4K Ultra HD w 30 kl./s oraz stabilizację optyczną.

W najdroższych smartfonach stosowane są zdecydowanie najlepsze i najbardziej zaawansowane aparaty. Dobry flagowiec 2018 musi oferować zarówno dobrą jakość zdjęć, jak i nagrywanie 4K UHD najlepiej w 60 kl./s (takie możliwości ma np. Samsung Galaxy S9 i iPhone X). Powinien też mieć stabilizację optyczną na każdym obiektywnie głównym (tylnym) i szybki, celny autofokus.

Pod względem jakości i możliwości aparatu najlepszymi flagowcami są: Galaxy S9+, Galaxy Note 8, Pixel 2 XL, LG V30 oraz iPhone X. A oto nasze zestawienie 10 najlepszych telefonów do zdjęć i nagrywania filmów.

Procesor

Jaki procesor wybrać w telefonie z 2018 roku? Stworzyliśmy na ten temat oddzielny artykuł. Przeczytaj go jeśli chcesz poznać odpowiedź.

Jeśli potrzebujesz maksymalnie skróconej odpowiedzi, to w tanich telefonach 2018 szukaj procesora Snapdragon serii 400 (np. 450), w średniakach Snapdragon serii 600 (np. 630 i 660), a we flagowcach Snapdragon serii 800 (np. 835 i 845), alternatywnie procesora Exynos 9810 lub Kirin 970. Ma pojawić się też seria Snapdragon 700 do klasy średniej-wyższej.

Pamięć

Pamięć RAM

Pamięć RAM czyli pamięć operacyjna to bardzo ważna rzecz w każdym telefonie. Tutaj zasada jest prosta - im więcej tym lepiej. Dużo RAM’u oznacza możliwość otwierania większej liczby aplikacji na raz. Zazwyczaj ma ona a też wpływ na szybsze działanie systemu Android. W iPhone’ach nie trzeba na to zwracać wielkiej uwagi - nie możemy wybrać ile RAM’u chcemy mieć w danej wersji iPhone’a.

Tanie smartfony z Androidem (od 400 do 600 zł) powinny mieć przynajmniej 2 GB RAM.

Powyżej 700-800 zł już powinniśmy oczekiwać przynajmniej 3 GB RAM, a niektóre modele mają nawet 4 GB (np. Xiaomi Redmi Note 4).

Nowoczesne smartfony klasy średniej powinny mieć 4 GB RAM’u. Powyżej 1500 zł można już pokusić się o znalezienie telefonów z pamięcią operacyjną 6 GB (np. Xiaomi Mi 6).

We flagowcach sytuacja wygląda różnie. Absolutnym minimum w modelach z Androidem jest 4 GB RAM, ale wiele smertfonów z górnej półki ma 6 GB (np. Xiaomi Mi Mix 2, czy Galaxy S9+), a nawet 8 GB RAM’u (np. OnePlus 5T).

Dużo pamięci RAM nikomu nie zaszkodzi, ale jeszcze ważniejsza jest dobra optymalizacja systemu. Przykładowo Google Pixel 2 XL ma 4 GB RAM, a jest jednym z najszybszych smartfonów z Androidem w 2018 roku.

Pamięć masowa

W smartfonach tanich oraz klasy średniej najczęściej stosowana jest pamięć eMMC - znacznie tańsza, ale też znacznie wolniejsza od UFS 2.0 lub UFS 2.1 tosowanej w zaawansowanych średniakach i flagowcach.

Oto jaką pamięć masową powinien mieć dobry telefon 2018:

300-600 zł - przynajmniej 16 GB, zalecane 32 GB

650-950 zł - przynajmniej 32 GB, zalecane 64 GB

1000-1500 zł - przynajmniej 32 GB, zalecane 64 GB

1600-2000 zł - przynajmniej 32 GB, zalecane 64-128 GB

2100-2500 zł - 64-128 GB (32 GB to już za mało w tej cenie)

2600-3000 zł - 64-128 GB

powyżej 3000 zł - przynajmniej 64, zalecane 128, a nawet 256 GB

Przydatne bywa też miejsce dla karty pamięci microSD - szczególnie w smartfonach tanich, które mają mało pamięci wbudowanej. W modelach które mają 64 - 128 GB pamięci nie jest ona aż tak potrzebna (choć wciąż przydatna).

Łączność bezprzewodowa i przewodowa

Jakie złącza powinien mieć tani telefon 2018? Tak naprawdę większość najtańszych smartfonów wciąż ma klasyczne złącze micro USB do ładowania baterii, przesyłania plików i korzystania z USB OTG. W smartfonach klasy średniej i wyższej najczęściej stosowane są już nowsze wersje - USB typu C (wtyk jest odwracalny).

Oprócz tego wiele osób powinno docenić obecność wyjścia słuchawkowego mini jack 3,5 mm.

W każdym nowoczesnym smartfonie znajdziemy Bluetooth i Wi-Fi, różnice leżą tylko w wersji. Tańsze telefony mają Bluetooth 4 i Wi-Fi „n” (często jednozakresowe - 2,4 GHz). Droższe i najnowsze mają już Bluetooth 5 i szybsze Wi-Fi „ac” (dwuzakresowe - 2,4 i 5 GHz).

Od smartfonów droższych niż 1200 zł powinniśmy już oczekiwać łączności zbliżeniowej NFC. Dzięki niej zapłacimy za zakupy telefonem (nie musimy nosić przy sobie portfela). NFC można też znaleźć w niektórych modelach kosztujących około 1000 zł.

Do dodatkowych zalet można zaliczyć takie funkcje jak: bezprzewodowe przesyłanie obrazu na TV, nadajnik podczerwieni do funkcji uniwersalnego pilota RTV, ANT i radio FM.

System i inne funkcje

Niezależnie od ceny każdy dobry smartfon powinien mieć możliwie jak najnowszą wersję systemu. W dobrym telefonie z 2018 roku powinien być przynajmniej Android 7.0/7.1, a najlepiej 8.0/8.1.

System nie musi być czysty - niektóre osoby lubią dobre, funkcjonalne nakładki, takie jak np. MIUI od Xiaomi. Ważne, by system był dobrze zoptymalizowane (informacje o szybkości pracy podawane są w testach telefonów). W iPhone’ach powinniśmy mieć system iOS 11 lub nowszy.

Przydatne funkcje w dobrym telefonie 2018:

Szybkie uwierzytelnianie za pomocą czytnika linii papilarnych. Stosuje się go coraz częściej nawet w tanich smartfonach. We flagowcach mogą pojawiać się skanery tęczówek lub twarzy. Umożliwia to szybkie odblokowanie telefonu i logowanie np. do aplikacji bankowych bez wpisywanie PIN’u lub hasła.

Dysk internetowy (chmura) - zazwyczaj kilka-kilkanaście gigabajtów darmowej przestrzeni w internecie do przechowywania i synchronizowania zdjeć, filmów, kontaktów, notatek, zakładek itp.

Tryb pomniejszonego ekranu - przydatny w dużych smartfonach z wyświetlaczem powyżej 5,5 cala.

Tryb podzielonego ekranu - również przydatny w dużych smartfonach. Dzielimy wyświetlacz na pół i otwieramy dwie różne aplikacje jednocześnie.

Szyfrowanie danych i możliwość wydzielenie specjalnej przestrzeni dla najważniejszych dokumentów.

Czy tego chcemy czy nie wśród najnowszych trendów pojawiają się animowane emotki które symulują mimikę twarzy w czasie rzeczywistym. Stosuje to Apple i Samsung, ale zapewne inni pójdą ich śladem.

Podsumowanie

W tym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze cechy dobrego telefonu 2018 w zależności od jego ceny.

Warto pamiętać o jednym: dobry smartfon nie musi być drogi. Wśród modeli za 700-1100 zł znajdziemy takie, które mają bardzo dobrą baterię, dobry aparat, niezły wyświetlacz (nawet 18:9 Full HD+), 4 GB RAM, 64 GB pamięci masowej, dual SIM, LTE, miejsce dla karty microSD i szybki system Android.

Tak naprawdę za około 1000 zł w 2018 roku dostaniemy już smartfona, który na co dzień spełni zdecydowaną większość z naszych potrzeb. Przykładem optymalnego telefonu za dobre pieniądze jest Xiaomi Redmi 5 Plus.

Za 1500-1700 zł można już pokusić się o kupno w miarę nowego flagowca (od Xiaomi, ZTE i nie tylko). Smartfony drogie, powyżej 2000 zł wybierajmy tylko gdy naprawdę potrzebujemy maksymalnej wydajności, znakomitego aparatu i najnowszych funkcji. W pozostałych przypadkach polecamy szeroki przedział cenowy od 700 do 1500 zł.

Zobacz również:

Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment