Jakiego iPhone'a kupić w 2022 roku? Podpowiadamy, jaki smartfon Apple iPhone wybrać w 2022 roku, by nie przepłacić

Jakiego iPhone'a kupić w 2022 roku? Apple coraz popularniejsze

Z najnowszego raportu analityków z firmy Canalys jasno wynika, że tylko Apple nie zanotowało spadku sprzedaży w pierwszym kwartale 2022 roku. Amerykańska firma między styczniem a marcem tego roku sprzedała 56,6 miliona iPhone'ów, co przekłada się na 19 procent udziału w rynku smartfonów. Tym samym jest to wzrost o 8 procent w porównaniu do ubiegłych 12 miesięcy. Więcej urządzeń sprzedaje tylko Samsung 73,7 mln w pierwszym kwartale 2022, ale i tak zanotowała spadek o 4 procent. Podium zamyka Xiaomi (39,2 mln) ze spadkiem wynoszącym aż 20 procent. Również inni chińscy producenci, tacy jak OPPO i vivo zaliczyli ogromne spadki - kolejno 27 i 30 procent.

Gołym okiem widać więc, że pozycja iPhone'ów na rynku rośnie, a ludzie na całym świecie przesiadają się z chińskich marek na Apple. Firma z Cupertino konsekwentnie robi swoje - wypuszcza nowe sprzęty raz, maksymalnie dwa w roku, a poprzez świetny marketing buduje wokół swoich produktów otoczkę urządzeń premium. I nie jest to bezpodstawne.

Jaki smartfon dla seniora wybrać? Nasze propozycje

Gdy jednak seniorzy obecni w naszym życiu nie boją się nowych technologii i radzą sobie z internetem, wówczas najlepszym rozwiązaniem są smartfony z niższej lub średniej półki cenowej. Jednym z najważniejszych elementów jest ekran, który powinien być odpowiednio duży. To pozwoli na znacznie wygodniejszą nawigację, jak i łatwiejsze pisanie wiadomości.

Telefony z systemem operacyjnym Android oferują specjalne nakładki systemowe zmieniające układ interfejsu tak, aby osoba starsza bezproblemowo poruszała się po urządzeniu. Telefony z dotykowym ekranem są świetne do rozmów wideo, pisania wiadomości i przeglądania internetu.

Kolejny ważny element każdego smartfona to bateria. Akumulator o pojemności przynajmniej 3000 mAh będzie działał przynajmniej jeden cały dzień. Kupując nowoczesny smartfon nie zawsze warto wybierać telefony ze szklaną obudową. Takie modele są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia.

Jaki smartfon dla seniora wybrać? Jaki najlepszy?

Smartfon dla seniora umożliwia z nim stały kontakt, a wybór właściwego modelu to klucz do niezakłóconej komunikacji. Seniorzy coraz częściej przekonują się do korzystania z nowoczesnych technologii. Spora część z nich bez problemu posługuje się komputerem, nie wspominając o telefonie. Nic dziwnego, że tak wielu seniorów decyduje się sięgnąć po nieco bardziej zaawansowany smartfon. Jaki smartfon dla seniora wybrać? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

Jak wybrać smartfon dla seniora?

Oferta smartfonów jest niezwykle szeroka i zróżnicowana. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

Jakie funkcje są szczególnie istotne? Warto pamiętać o tym, że seniorzy to specyficzna grupa użytkowników urządzeń mobilnych. Smartfon dla seniora niekoniecznie musi oferować najwyższą wydajność i mieć składany ekran. W tym wypadku liczy się raczej dobra bateria, intuicyjny interfejs, dobry aparat i solidna konstrukcja urządzenia.

Warto pamiętać o tym, że seniorzy to specyficzna grupa użytkowników urządzeń mobilnych. Smartfon dla seniora niekoniecznie musi oferować najwyższą wydajność i mieć składany ekran. W tym wypadku liczy się raczej dobra bateria, intuicyjny interfejs, dobry aparat i solidna konstrukcja urządzenia. Do czego będzie użytkowany smartfon? Jeśli potrzebne jest urządzenie wyłącznie do wykonywania połączeń telefonicznych i do wysyłania wiadomości, to dobrym wyborem może być zwyczajny telefon dla seniora. Jeśli jednak smartfon dla emeryta ma służyć także do korzystania z portali internetowych i aplikacji, konieczny będzie właśnie zakup smartfona.

Jeśli potrzebne jest urządzenie wyłącznie do wykonywania połączeń telefonicznych i do wysyłania wiadomości, to dobrym wyborem może być zwyczajny telefon dla seniora. Jeśli jednak smartfon dla emeryta ma służyć także do korzystania z portali internetowych i aplikacji, konieczny będzie właśnie zakup smartfona. Czy osoba, dla której jest kupowany telefon, poradzi sobie z jego obsługą i konfiguracją? To ważne, by wybrać urządzenie łatwe w obsłudze albo pomóc osobie starszej w jego uruchomieniu, konfiguracji i w nauce użytkowania. Najlepszym wyborem byłby jednak prosty smartfon dla seniora, który nie sprawi problemów podczas użytkowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu dla seniora?

Chcąc kupić smartfon dla seniora, trzeba zwrócić uwagę na nieco inne kwestie niż wówczas, gdy poszukuje się urządzenia dla młodszego użytkownika. Jaki smartfon dla seniora będzie odpowiedni? Warto pamiętać o kilku poniższych kwestiach:

Intuicyjna obsługa – prosty w obsłudze smartfon będzie najlepszym wyborem dla osoby starszej. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada intuicyjny interfejs, w którym łatwo znaleźć wszelkie kluczowe funkcje. Prosty smartfon dla seniora powinien być też łatwy do blokowania i odblokowywania, z szybkim wybieraniem numerów i wszelkimi innymi udogodnieniami, które ułatwią osobie starszej korzystanie z niego i nie będą wprowadzać w zakłopotanie.

– prosty w obsłudze smartfon będzie najlepszym wyborem dla osoby starszej. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada intuicyjny interfejs, w którym łatwo znaleźć wszelkie kluczowe funkcje. Prosty smartfon dla seniora powinien być też łatwy do blokowania i odblokowywania, z szybkim wybieraniem numerów i wszelkimi innymi udogodnieniami, które ułatwią osobie starszej korzystanie z niego i nie będą wprowadzać w zakłopotanie. Znajomy system operacyjny – jeśli to możliwe, warto wybrać smartfon z systemem operacyjnym, który jest już znany użytkownikowi. Jeśli senior korzystał już z tabletu albo innego smartfona np. z Androidem, to warto wybrać właśnie smartfon dla seniora z Androidem, a nie z zupełnie obcym systemem, którego trzeba będzie nauczyć się od nowa.

– jeśli to możliwe, warto wybrać smartfon z systemem operacyjnym, który jest już znany użytkownikowi. Jeśli senior korzystał już z tabletu albo innego smartfona np. z Androidem, to warto wybrać właśnie smartfon dla seniora z Androidem, a nie z zupełnie obcym systemem, którego trzeba będzie nauczyć się od nowa. Duży, czytelny ekran – smartfon dla starszych użytkowników powinien dysponować sporym i czytelnym ekranem, by litery były dobrze widoczne oraz po to, by zminimalizować problem z obsługą dotykową. Bardzo często wybierane są więc telefony z ekranem o przekątnej powyżej 6 cali.

– smartfon dla starszych użytkowników powinien dysponować sporym i czytelnym ekranem, by litery były dobrze widoczne oraz po to, by zminimalizować problem z obsługą dotykową. Bardzo często wybierane są więc telefony z ekranem o przekątnej powyżej 6 cali. Tryby i rozwiązania dedykowane seniorom – niektóre urządzenia mogą posiadać wbudowane rozwiązania dla seniorów, które uproszczą ich obsługę np. poprzez zastosowanie większej czcionki, wyższego kontrastu i gotowego zestawu określonych funkcji. Telefon dotykowy dla seniora będzie łatwiejszy w obsłudze, gdy przyciski i wprowadzany tekst będą odpowiednio większe.

– niektóre urządzenia mogą posiadać wbudowane rozwiązania dla seniorów, które uproszczą ich obsługę np. poprzez zastosowanie większej czcionki, wyższego kontrastu i gotowego zestawu określonych funkcji. Telefon dotykowy dla seniora będzie łatwiejszy w obsłudze, gdy przyciski i wprowadzany tekst będą odpowiednio większe. Wytrzymała bateria – smartfon dla seniora powinien być łatwy w obsłudze i niezawodny, by nie wymagał zbyt częstego ładowania. Warto więc zwrócić uwagę na pojemność baterii i na szacunkowy czas pracy urządzenia po jej naładowaniu.

– smartfon dla seniora powinien być łatwy w obsłudze i niezawodny, by nie wymagał zbyt częstego ładowania. Warto więc zwrócić uwagę na pojemność baterii i na szacunkowy czas pracy urządzenia po jej naładowaniu. Solidna konstrukcja i wodoodporność – upuszczenie telefonu może zdarzyć się każdemu, a co dopiero osobie starszej. Smartfon dla starszej osoby powinien więc być wyposażony w mocną obudowę i szkło hartowane. Nie zaszkodzi, jeśli będzie on odporny na wstrząsy i wodoodporny. Jeśli urządzenie ma śliską obudowę, warto dokupić antypoślizgowe etui.

– upuszczenie telefonu może zdarzyć się każdemu, a co dopiero osobie starszej. Smartfon dla starszej osoby powinien więc być wyposażony w mocną obudowę i szkło hartowane. Nie zaszkodzi, jeśli będzie on odporny na wstrząsy i wodoodporny. Jeśli urządzenie ma śliską obudowę, warto dokupić antypoślizgowe etui. Dostępność aplikacji – warto sprawdzić, w jakie narzędzia systemowe zostało wyposażone urządzenie i czy bez problemu pobierzemy ciekawe aplikacje dla seniora. Mogą to być np. aplikacje do monitorowania zdrowia lub do powiadomień i komunikacji oraz wiele innych.

– warto sprawdzić, w jakie narzędzia systemowe zostało wyposażone urządzenie i czy bez problemu pobierzemy ciekawe aplikacje dla seniora. Mogą to być np. aplikacje do monitorowania zdrowia lub do powiadomień i komunikacji oraz wiele innych. Pamięć urządzenia – smartfon dla seniora powinien oferować przynajmniej kilkanaście GB pamięci wbudowanej, by bez problemu mieściły się na nim potrzebne aplikacje, wiadomości oraz zdjęcia. Nie zaszkodzi, jeśli urządzenie umożliwi korzystanie z dodatkowej karty pamięci.

– smartfon dla seniora powinien oferować przynajmniej kilkanaście GB pamięci wbudowanej, by bez problemu mieściły się na nim potrzebne aplikacje, wiadomości oraz zdjęcia. Nie zaszkodzi, jeśli urządzenie umożliwi korzystanie z dodatkowej karty pamięci. Dobry aparat – smartfon dla seniora z dobrym aparatem umożliwi wykonywanie zdjęć zadowalającej jakości. Dobra kamera na przodzie pozwoli na komfortowe prowadzenie rozmów wideo i tym podobne działania. Warto zwrócić uwagę na jakość obiektywu, a szczególnie przedniego, jeśli smartfon ma służyć właśnie do przeprowadzania wideo rozmów.

Wybierając urządzenie dla osoby starszej, warto zerknąć na różnego rodzaju recenzje i zestawienia, jak choćby najlepszy smartfon dla seniora 2022. Listy tego rodzaju pomagają wytypować najlepsze urządzenia i pokazują te modele, które są najchętniej wybierane przez innych.

Warto jeszcze dodać, że spora część smartfonów może zostać wyposażona albo posiada fabrycznie zainstalowane nakładki systemowe, które zmieniają interfejs na maksymalnie uproszczony i dopasowany do potrzeb i oczekiwań seniorów.

Smartfon dla seniora i jego wydajność

Wolne działanie urządzenia, zacinające się aplikacje, słabo reagujący dotyk – wszystko to skutecznie utrudnia korzystanie ze smartfona. Co więcej, tego typu problemy często są źródłem irytacji i braku chęci poznania możliwości takich telefonów oraz nauczenia się ich obsługi. Wszystko to sprawia, że w przypadku urządzeń dla seniorów powinniśmy zwrócić uwagę także na ich moc obliczeniową, tak aby zapewniały szybkie i stabilne działanie w każdej sytuacji.

Wydajność smartfona to kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, ale w przypadku telefonu dla seniora nie jest to rzecz priorytetowa. Dobrze jeśli urządzenie zapewni co najmniej 2 lub 4 GB pamięci RAM, a także wydajny procesor o wysokim taktowaniu.

Warto pamiętać o tym, że nie tylko gry online i zaawansowane aplikacje wymagają wydajności. Nawet korzystanie z portali społecznościowych lub obsługa kilku aplikacji jednocześnie wymaga dobrych parametrów urządzenia. Nie warto jednak przepłacać za szczególnie wyśrubowane parametry smartfona, bo prawdopodobnie i tak nie zostaną one w pełni spożytkowane przez seniora w codziennym użytkowaniu.

Jak skonfigurować smartfon dla seniora?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez telefonów, dzięki którym możesz być w stałym kontakcie z bliskimi Ci osobami. Posiadanie tego urządzenia jest szczególnie pożądane w sytuacji, gdy Twoi rodzice bądź dziadkowie są w podeszłym wieku i chcesz na bieżąco wiedzieć, czy wszystko u nich w porządku. Prosty w obsłudze telefon dla seniora to gwarancja bezproblemowej, obustronnej komunikacji, dlatego miej wspomnianą kwestię na uwadze podczas wyboru tego rodzaju sprzętu.

Zakup odpowiedniego smartfona dla osoby w podeszłym wieku stanowi duże wyzwanie, a wybór najlepszego modelu trzeba starannie przemyśleć. Na szczęście na rynku znajdziesz wiele bezproblemowych w obsłudze smartfonów. Wiedz jednak, że zakup tego urządzenia to nie wszystko – należy również dokonać właściwej konfiguracji sprzętu i dopasować go do oczekiwań i umiejętności posiadacza. Dzięki temu będziesz cieszyć się stałym i niezakłóconym kontaktem ze starszymi rodzicami lub dziadkami. Dla nich z kolei nauka obsługi nowego akcesorium będzie odskocznią od monotonii, a także otworzy nowe możliwości obcowania ze światem.

Zwróć uwagę, że dzisiejsze telefony pełnią funkcję przenośnych komputerów – szybkie procesory, liczne aplikacje, wymagające gry czy świetny aparat fotograficzny, to tylko wybrane opcje, jakie oferuje nowoczesny smartfon. Choć młode pokolenie uwielbia wszelkie nowinki i udogodnienia w urządzeniu, które są dla nich bardzo atrakcyjne i przydatne, dla starszych ludzi bywają jednak zbędne, a co za tym idzie – nieużywane. W przypadku seniorów postaw raczej na łatwy w obsłudze smartfon, ponieważ sprzęt wyposażony w tak dużą liczbę dodatków jest znacznie trudniejszy w eksploatacji.

Warto zaznaczyć, iż dla starszych osób zmiana tradycyjnej słuchawki z fizycznymi guzikami na model dotykowy stanowi dużą rewolucję. Wielu seniorów obawia się tego, że nie poradzi sobie z obsługą tak nowoczesnego sprzętu, a wręcz uszkodzi go, tracąc możliwość kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Z drugiej jednak strony istnieje szerokie grono emerytów, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, surfować po Internecie i zdobywać nową wiedzę za pomocą urządzenia mobilnego. W tej sytuacji kompromisem jest najprostszy w obsłudze smartfon dla seniora – oferuje nie tylko rozmowy telefoniczne i wysyłanie wiadomości tekstowych, ale za sprawą dostępu do sieci szeroko otwiera okno na świat.

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu idealnego telefonu dla osoby w podeszłym wieku? Oto kilka pożądanych parametrów, w które powinien być wyposażony najlepszy smartfon dla seniora:

mocna bateria zapewnia sprawne działanie urządzenia przez długi czas, bez konieczności częstego ładowania,

przycisk alarmowy SOS pozwala na szybkie zawiadomienie rodziny bądź służb ratunkowych w razie wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia seniora,

obudowa z solidnych materiałów zabezpiecza telefon w trakcie upadku i przed ewentualnymi uszkodzeniami,

dobrej jakości aparat jest niezastąpiony podczas robienia zdjęć na wyjazdach oraz spacerach, a przednia kamera przydaje się do prowadzenia komfortowej rozmowy wideo,

łatwe odblokowywanie, które w szybki sposób aktywuje ekran, dzięki czemu senior może korzystać z akcesorium,

podstawowe funkcje jak radio – dla wielu starszych osób stanowi źródło wiedzy o aktualnych wydarzeniach i formę codziennej rozrywki.

Obsługa smartfona dla seniora nie powinna sprawiać żadnych problemów, dlatego zanim przekażesz gadżet najbliższym, dokonaj jego konfiguracji. Taki zabieg ma na celu szczegółowe dostosowanie telefonu do potrzeb osoby starszej i w znacznym stopniu ułatwi jej korzystanie z komórki. Co należy dokładnie zrobić? Oto kilka przydatnych informacji.

Instalacja prostego launchera, czyli ekranu startowego – osoby starsze mają często problem ze wzrokiem, a duża liczba ikonek i aplikacji bywa problematyczna w obsłudze. Zmień więc standardowy wyświetlacz na bardziej uproszczony, z przejrzystymi kartami i dużymi ikonami oraz czcionką odpowiedniej wielkości. Warto zwrócić szczególną uwagę na ekran wybierania numerów telefonicznych, ponieważ wyraźne cyfry znacznie ułatwiają obsługę akcesorium osobom starszym, przyzwyczajonym do tradycyjnych przycisków. Zmiana wielkości czcionki i wyświetlanych obrazów to kolejny krok, mający na celu stworzenie nieskomplikowanego w użytkowaniu telefonu dla seniora. Aby dopasować rozmiar wyświetlanych elementów do potrzeb bliskiej Ci osoby, przejdź do ustawień telefonu i odszukaj opcję dostępu, która umożliwia dokonanie wspomnianych wyżej modyfikacji. Usunięcie niepotrzebnych aplikacji oraz ikon – każdy nowoczesny telefon wyposażono w szereg fabrycznie zainstalowanych programów, a wyświetlone na ekranie zbite są w jedną całość. Po konsultacji z seniorem usuń wszystkie te, których na pewno nie będzie używał, a zyskasz dużo wolnego miejsca na wyświetlaczu oraz pamięci wewnętrznej. Gdy jednak za jakiś czas okaże się, że bliska Ci osoba chce korzystać z określonej aplikacji, bez problemu możesz ją ponownie zainstalować. Na początku warto zadbać o to, by najprostszy w obsłudze smartfon dla seniora posiadał tylko najistotniejsze funkcje – wtedy nauka jego obsługi zajmie mało czasu. Dezaktywacja aplikacji, których nie można usunąć, to kolejny krok, jaki czyni telefon dla seniora łatwym w obsłudze. Zabieg ten pozwala schować wszystkie fabryczne programy, a oczyszczony z niechcianych widżetów oraz ikon ekran jest przejrzysty i bardzo czytelny. Instalacja potrzebnych aplikacji, które pozwalają seniorowi na łączność z rodziną, to kolejny krok w procesie konfiguracji. Zadbaj, by w komórce starszej osoby nie zabrakło takich elementów jak prosty komunikator – pamiętaj, by dodać do jego książki telefonicznej wszystkie kontakty, żeby senior mógł od razu z niego korzystać. Skype umożliwia prowadzenie rozmów wideo, dlatego stwórz babci lub dziadkowi konto, a następnie przyłącz się do znajomych. Wspomniana forma porozumiewania się jest szczególnie przydatna, gdy mieszkasz daleko od bliskiej, starszej osoby, a jej codzienny widok to gwarancja, że jej stan i aktualna kondycja są na dobrym poziomie. Ustawienie dźwięków w telefonie to także bardzo ważny element wpływający na wysoki komfort użytkowania sprzętu przez osobę w podeszłym wieku. Biorąc pod uwagę, że seniorzy mają często problem ze słuchem, ustaw w ich komórce charakterystyczny dzwonek, wzmocniony jednocześnie wibracją. Dzięki temu właściciel urządzenia zawsze usłyszy, że ktoś próbuje się z nim skontaktować. Wybieranie numerów oraz dotyk ekranu również wzbogać o fonię i opcję drgania, co daje poczucie kontroli akcesorium i pewność, że reaguje ono na komendy użytkownika. Ustawienia powiadomień to kolejna ważna funkcja, którą powinien posiadać czytelny w użytkowaniu smartfon dla seniora. Opcja ta znakomicie sprawdza się w sytuacji, gdy starsza osoba musi przyjmować leki o stałych porach, a taka informacja daje gwarancję, że właściciel komórki nigdy nie zapomni o tej czynności.

Polecane modele smartfonów dla seniorów

Wybór smartfonów, które są godne polecenia dla osoby starszej, jest dość szeroki. Oto modele, które cieszą się szczególną popularnością i mogą okazać się naprawdę dobrym wyborem:

Smartfon Xiaomi Redmi 9A 2/32GB Dual SIM Granatowy – tani smartfon dla seniora, który warto wziąć pod uwagę. Urządzenie wyposażono w ekran aż 6,53 cala, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wbudowanej. Można je wyposażyć w dodatkową kartę pamięci o pojemności do 512 GB. Znajdziemy tu przedni oraz tylny aparat fotograficzny, a bateria ma pojemność 5000 mAh.

Smartfon myPhone Iron 3 16GB Dual SIM Czarno-pomarańczowy (IRON 3)– ciekawa propozycja nie tylko dla seniorów. Jest to urządzenie o wytrzymałej konstrukcji, podwyższonej odporności na wodę oraz pył z certyfikatem IP68. Chcąc kupić solidny smartfon dla seniora do 700 zł, warto wziąć go pod uwagę. Antypoślizgowa obudowa o specyficznym kształcie otacza 5,5-calowy ekran. Na uwagę zasługuje bateria o pojemności 4400 mAh.

Smartfon Xiaomi Redmi Note 11 4/64GB Twilight Blue – kolejny dobry wybór dla seniora, jeśli szukasz dla niego smartfona do 1000 złotych. Na uwagę zasługują 4 GB RAMU oraz 64 GB pamięci wbudowanej. Producent postawił na baterię o pojemności 5000 mAh. Na wygodę korzystania wpływa z pewnością duży ekran o przekątnej 6,43 cala.

Smartfon Samsung Galaxy M12 4/64GB Dual SIM Czarny (SM-M127FZKVEUE)– urządzenie, które kupisz za około 700 złotych. Ma duży, 6,5-calowy ekran oraz aparat bardzo dobrej jakości. Na uwagę zasługuje 4 GB RAMU. Senior może przechowywać sporo plików dzięki wbudowanej pamięci 64 GB. Pojemność baterii wynosi natomiast 5000 mAh.

Smartfon Samsung Galaxy A12 4/64GB Dual SIM Czarny (SM-A125FZKVEUE) – ostatnia propozycja na naszej krótkiej liście. Zakup tego smartfona nie powinien przekroczyć 900 złotych. Za tę cenę otrzymasz solidny telefon z pamięcią 4 GB RAMU i 64 GB pamięci wbudowanej na najważniejsze pliki. Ekran ma 6,5 cala, co przekłada się na komfort użytkowania przez starsze osoby. Bateria o pojemności 5000 mAh spokojnie wystarczy na co najmniej pełny dzień użytkowania smartfona.

Oczywiście to tylko kilka spośród wielu smartfonów, jakie są popularne wśród seniorów. Łatwo zauważyć, że są to urządzenia z systemem Android. Jeśli chodzi o smartfon dla seniora, Android wydaje się bardzo dobrym systemem operacyjnym i to właśnie on znajduje się zarówno w urządzeniach z niższej, jak i wyższej półki. System Android jest dość intuicyjny i wszechstronny.

Ile kosztuje smartfon dla seniora?

Koszt zakupu smartfona może być kwestią priorytetową. Jeśli chodzi o smartfon dla seniora, cena wcale nie musi być wygórowana. Urządzenia o podstawowej funkcjonalności można znaleźć już za niespełna 300 zł. Warto jednak pamiętać, że telefony te mogą nie wpisywać się we wszystkie podane wyżej kryteria. Nieco lepsze modele jak Smartfon Xiaomi Redmi 9AT 32GB to wydatek rzędu około 500 zł. Dysponując kwotą do 1000 zł, można wybierać już spośród dziesiątek świetnych ofert.

Wybierając smartfon dla seniora, czyli taki, który pozwala łączyć się z Internetem, warto zadbać nie tylko o to, by urządzenie miało dobre parametry, ale też skonfigurować je, umożliwić korzystanie z Wi-Fi, a także aktywować korzystne rozwiązania abonamentowe lub pakiety danych, by kilka krótkich wizyt na portalach społecznościowych lub pobranie podstawowych aplikacji nie wiązało się z dużymi kosztami.

Tak naprawdę to, jaki telefon dla seniora kupić, zależy przede wszystkim od wieku przyszłego użytkownika oraz jego orientacji wśród elektroniki i nowych technologii. Jeśli osoba starsza dobrze czuje się wśród nowinek technologicznych, nie ma najmniejszych problemów z przystosowywaniem nowej wiedzy, nie przytłacza jej natężenie bodźców sensorycznych – można wybrać w zasadzie każdy model telefonu, także te droższe. Z kolei tani telefon dla seniora warto kupić wtedy, kiedy jego przyszły użytkownik nie czuje się tak pewnie wśród nowoczesnych technologii, ale za to potrzebuje solidnego, prostego w obsłudze urządzenia, które będzie miało nieco więcej funkcji niż telefon starego typu.

Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment