Najlepsze aplikacje i gry na Androida w 2022 roku

Google wybrał najlepsze aplikacje i gry dostępne w sklepie Google Play na wszystkie platformy, które obsługują aplikacje powiązane ze światem Androida. Oprócz telefonów i tabletów wymieniona jest też aplikacja na Wear OS, czyli na zegarki. Pojawiła się nowa kategoria najlepszej aplikacji na Chromebooki. Dodano także trzy nowe kategorie wśród gier: najlepsza gra przygodowa, najlepsza kontynuacja i najlepsza gra dostępna w subskrypcji Play Pass.

Najlepsza aplikacja roku 2022

Dream by WOMBO uzyskał tytuł najlepszej aplikacji roku 2022. Jest to program służący do generowania grafiki jedynie na podstawie kilku słów opisu użytkownika. Generowanie obrazów w oparciu o algorytmy AI jest bez wątpienia najbardziej znaczącym trendem 2022 roku. Ludzie eksperymentują mieszając gatunki, pytając jak wyglądałby horror Obcy – ósmy pasażer Nostromo z 1979 w stylu Wesa Andersona, ale też generują swoje awatary do serwisów społecznościowych.

Najlepsza gra roku 2022

Apex Legends Mobile uzyskał tytuł najlepszej gry roku 2022, co nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, kto jest zorientowany w rynku gier wideo. Gry w stylu Battle Royale, gdzie kilkudziesięciu graczy rozpoczyna rozgrywkę jednocześnie na jednej mapie i wygrywa ten, kto zostanie jako ostatni zyskały ogromną popularność dzięki PUBG. Po ogromnym sukcesie na PC gra trafiła także na mobile. Kiedy PUBG zaczął tracić na popularności na scenę wkroczyło EA z grą Apex Legends, która przejęła tytuł najpopularniejszej gry Battle Royale na PC, a z czasem trafiła także na konsole. W 2022 roku po raz pierwszy trafiła na platformy mobilne i została bardzo ciepło przyjęta. Jest to kontynuacja sukcesu i efekt lat ciężkiej pracy z innych platform przeniesiony na urządzenia mobilne.

Aplikacja roku – wybór użytkowników

Według użytkowników najlepszą aplikacją roku został serwis społecznościowy BeReal. Jego założeniem jest udostępnienie jednego zdjęcia każdego dnia, ale w przeciągu zaledwie dwóch minut od momentu, w którym dostaniemy powiadomienie. W założeniu ma to ograniczyć pieczołowite kreowanie swojego wizerunku i pokazać urywek z naszego prawdziwego życia.

Gra roku – wybór użytkowników

W przypadku rynku USA Apex Legends Mobile ponownie zdobyło tytuł gry roku, także według użytkowników. Natomiast na rynku polskim najlepszą grą według użytkowników okazał się Rocket League Sideswipe, ponownie port gry z PC na urządzenia mobilne, pozwalające rozgrywać futurystyczne mecze na wzór piłki nożnej, ale za pomocą futurystycznych pojazdów w roli graczy na boisku.

Najlepsze aplikacje – kategorie

PetStar – najlepszą aplikacją rozrywkowa pozwalająca uczynić z naszego zwierzaka domowego gwiazdę w klipie muzycznym

Breathwrk – najlepsza aplikacja służąca do samorozwoju, pozwalająca pracować nad oddechem

Plant Parent – najlepsza aplikacja z kategorii codziennego niezbędnika, która ułatwia uprawę roślin domowych i rozpoznawanie potencjalnych problemów na podstawie zdjęć liści

Recover Athletics – ukryty diament wśród aplikacji, program wspomagający proces regeneracji po treningu w oparciu o dane z serwisu Strava

The STIGMA App – najlepsza aplikacja promująca pozytywne wartości, która pozwala rozmawiać o zdrowiu psychicznym w bezpiecznej przestrzeni

Najlepsza aplikacja Wear OS

Todoist został najlepsza aplikacją na zegarki i platformę Wear OS. Todoist pozwala na tworzenie list, planowanie zadań i ustawianie przypomnień

Najlepsza aplikacja na tablety

Pocket to najlepsza aplikacja na tablety. Znana od lat usługa zapisywania artykułów do przeczytania na później, pozwala również na ich odsłuchanie dzięki funkcji TTS.

Najlepsza aplikacja na Chromebooki

BandLab jest pierwszą nagrodzoną aplikacją w nowej kategorii dedykowanej Chromebookom. To program spełniający rolę studia nagraniowego, służący do produkcji audio

Najlepsze gry 2022 – kategorie

Pełną listę wyróżnionych tytułów na rynku USA można znaleźć tutaj.

Lista najlepszych aplikacji i gier na rynku Polskim jest tutaj.

Raport Sensor Tower: najczęściej pobierane aplikacje mobilne dla smartfonów z Androidem i iOS

Sensor Tower regularnie dostarcza nam raporty związane z rynkiem aplikacji mobilnych. W najnowszej publikacji ujęto najchętniej pobierane z repozytoriów programy. W przypadku Apple App Store najwięcej instalacji zaliczył TikTok, podczas gdy w Google Play królował Instagram. Niemniej, w ujęciu ogólnym to właśnie aplikacja od ByteDance cieszyła się największą popularnością. Tym samym stosunkowo młode wiekiem medium społecznościowe pokonało cały pakiet platform spiętych w ramach spółki Meta. Zarówno Instagram, Facebook, jak i WhatsApp ustąpiły miejsca TikTokowi. Warto jednak spojrzeć na dane Sensor Tower nieco szerzej. Widać tu bowiem istotny wzrost zainteresowania konkretnymi kategoriami aplikacji i co ciekawe – nie są to ani „społecznościówki”, ani komunikatory.

TikTok, Instagram oraz Facebook to najczęściej pobierane z Apple App Store i Google Play aplikacje mobilne. Okazuje się jednak, że największy wzrost zainteresowania nie należy do mediów społecznościowych.

Sensor Tower opublikował raport dotyczący platform Apple App Store oraz Google Play dotyczący pierwszego kwartału 2022 roku. Z dostępnych w publikacji danych dowiadujemy się, że użytkownicy systemu Apple iOS najchętniej pobierali aplikację TikTok. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również: serwis streamingowy YouTube, komunikator WhatsApp oraz media społecznościowe należące do spółki Meta, czyli Instagram oraz Facebook. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Messenger, Mapy Google, WeChat oraz Gmail. W Google Play królował Instagram, za którym znalazł się Facebook. TikTok zajął trzecie miejsce, pokonując Shopee, WhatsApp oraz Telegram. Chętnie pobieraliśmy także aplikacje Snapchat, Messenger oraz Spotify.

Dość podobnie wygląda to w ujęciu ogólnym. Pierwsza piątka należy do aplikacji TikTok, Instagram, Facebook, WhatsApp oraz Shopee. Według danych Sensor Tower największy wzrost użycia w porównaniu z Q1 2021 zanotowały jednak nie komunikatory i media społecznościowe, lecz aplikacje medyczne, nawigacje oraz programy dla podróżników. Pierwsza kategoria „zawdzięcza” popularność częstszemu monitorowaniu zdrowia w czasie pandemii. Dwie pozostałe kategorie odnotowały progres z uwagi na poluzowanie obostrzeń i możliwość niemal swobodnego podróżowania.

Źródło: Sensor Tower

Ranking najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych w 1Q 2019 r.

W rankingu najpopularniejszych aplikacji mobilnych na świecie za 1Q 2019 roku, TikTok na szczycie aplikacji na iOS-a już 5. kwartał z rzędu, a WhatsApp na 1. miejscu wśród appek na Androida.

Pomimo grzywny w wysokości 5,7 mln dolarów nałożonej przez FTC (Federal Trade Commission) i zmian w celu ograniczenia wykorzystania aplikacji przez osoby poniżej 13 roku życia, TikTok utrzymał swoją pozycję lidera w rankingu najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych ze sklepu App Store. To już piąty kwartał z rzędu, kiedy aplikacja znajduje się na szczycie zestawienia przygotowanego przez Sensor Tower.

Aplikacja TikTok osiągnęła ponad 33 miliony pobrań ze sklepu App Store w 1 kwartale 2019 roku, kolejne pozycje należały do aplikacji: YouTube, Instagram, WhatsApp i Messenger, które zamykają pierwszą piątkę najczęściej pobieranych aplikacji na iOS-a.

Należy pamiętać, ze liczby pobrań aplikacji niekoniecznie przekładają się na wzrost liczby aktywnych użytkowników, ponieważ instalacje nie są bezpośrednią powiązane z liczbą użytkowników.

Podczas gdy TikTok ponownie został liderem pod względem pobrań ze sklepu App Store, nie była to najczęściej pobierana aplikacja na urządzenia z Androidem. Z większym zasięgiem na rynkach wschodzących i większą bazą użytkowników, trendy w systemie Android wyglądają inaczej niż na iOS-ie. W minionym kwartale WhatsApp był numerem 1 w sklepie Google Play z prawie 199 mln instalacji. Po nim był komunikator Messenger, a następnie TikTok, Facebook i Instagram. Wszystkie appki z pierwszej czwórki na Androida osiągnęły ponad 150 milionów pobrań każda w pierwszym kwartale 2019 roku.

Chociaż TikTok nie jest liderem na Androida, wciąż osiągnęła ogromny sukces w 1. kwartale na tej platformie – w Indiach, gdzie aż 88,6 mln nowych użytkowników zainstalowało aplikację w 1Q, aż o 8,2 razy więcej niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Mimo to statystyki TikToka w następnym kwartale mogą już nie być tak dobre. Aplikacja została zakazana w Indiach w kwietniu br. w związku z nielegalnymi treściami, w tym pornografią. Chociaż zakaz ten został zniesiony pod koniec tego samego miesiąca, Sensor Tower szacuje, że kosztowało to aplikację co najmniej 15 mln pobrań!

W pierwszym kwartale br. w rankingu znalazły się także YouTube Kids, który odnotował 291-procentowy wzrost kwartalny i 29 milionów pobrań w Google Play, gdzie dołączyły do ​​YouTube’a i YouTube Music, aby stać się topową aplikacją.

Zobacz także:

Najczęściej pobierane aplikacje mobilne na Androida i iOS-a w 1Q 2019 r. (w sumie)

Dzięki szacunkom pobrań ze sklepów App Store i Google Play przygotowanym przez Sensor Tower, wynika, że WhatsApp był najczęściej pobieraną aplikacją w tym kwartale z ponad 220 mln instalacji z App Stora i Google Play.

Messenger przełączył znalazł się na drugiej pozycji z łączną liczbą prawie 203 mln instalacji. TikTok zajął 3. pozycję – dzięki mocnej pozycji w App Storze, a następnie Facebook i Instagram.

Reszta pierwszej dziesiątki nie zmieniła się od dłuższego czasu, a Facebook zdobył cztery z pięciu najlepszych miejsc. Tymczasem dzięki użytkownikom w Indiach edytor obrazów PicsArt dostał się do TOP 20 światowej czołówki najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych.

źródła: TechCrunch via Sensor Tower – Top Apps Worldwide for Q1 2019 by Downloads

Wloszczowska Maja
Wloszczowska Maja

Leave a Comment